Viime aikoina Hämeenlinnassa on keskusteltu paljon harrastamisen kustannusten noususta. Tämä on aihe, joka koskettaa monia perheitä ja yksilöitä, ja on tärkeää, että siihen kiinnitetään huomiota.
Harrastukset ovat olennainen osa lasten ja nuorten elämää. Ne tarjoavat mahdollisuuden oppia uusia taitoja, kehittää sekä luo sosiaalisia suhteita ja antaa mahdollisuuden viettää aikaa terveellisten ja mielekkäiden aktiviteettien parissa. Harrastaminen toimii myös ehkäisevänä tekijänä lasten ja nuorten syrjäytymistä vastaan. Lisäksi lasten ja nuorten harrastaminen luo vankan pohjan niin opinnoissa kuin työelämässä jaksamiseen. Valitettavasti viimeaikainen hintojen nousu on tehnyt monista harrastuksista vaikeasti saavutettavia monille perheille.
Esimerkiksi urheiluseurojen jäsenmaksut ja varustehankinnat ovat kallistuneet huomattavasti. Tämä tarkoittaa, että perheet joutuvat tekemään vaikeita päätöksiä siitä, mihin harrastuksiin heillä on varaa. On surullista ajatella, että lahjakkaat ja innokkaat lapset saattavat joutua luopumaan rakkaasta harrastuksestaan pelkästään taloudellisten syiden vuoksi.
Kulttuuriharrastukset, kuten musiikki- ja taidekoulut, eivät ole poikkeus. Myös näiden harrastusten kustannukset ovat nousseet, mikä rajoittaa monien lasten ja nuorten mahdollisuuksia osallistua niihin. Tämä on erityisen huolestuttavaa, sillä kulttuuriharrastukset ovat tärkeitä luovuuden ja itseilmaisun kehittämisessä.
On tärkeää, että Hämeenlinnan kaupunki ja paikalliset toimijat etsivät ratkaisuja tähän ongelmaan. Voisiko esimerkiksi harrastustukia lisätä tai maksujen porrastamista kehittää niin, että ne olisivat kohtuullisempia kaikille perheille? Lisäksi yhteistyö yritysten ja yhteisöjen kanssa voisi tuoda uusia mahdollisuuksia tukea harrastustoimintaa. Tätä voitaisiin vauhdittaa haastamalla yrityksiä ja seuroja mukaan yhteisiin tapahtumiin, jossa esiteltäisiin erilaisia harrastuksia, niin liikunnan, kuin kulttuurin näkökulmasta. Tapahtumia yritykset voisivat tukea erilaisin muodoin, sekä mahdollistaa esimerkiksi harrastekokeiluja maksamalla toimintaa tarjoaville yhdistyksille sponsorirahaa. Kaupunki voisi näissä tapahtumissa toimia järjestäjänä. Pienempiä toimijoita ja seuroja pitäjistä ei tule unohtaa, vaan tapahtumia voisi suunnitella pidettäväksi kaikissa Hämeenlinnan pitäjissä ja kutsua yritykset mukaan sijainnin mukaan.
Harrastusten tulisi olla kaikkien lasten ja nuorten saavutettavissa, riippumatta perheen taloudellisesta tilanteesta. Me Idänpään Työväenyhdistyksen ehdokkaat haluamme löytää keinot, joilla Hämeenlinnassa voidaan varmistaa, että jokaisella lapsella on mahdollisuus harrastaa ja kehittyä omien kiinnostustensa mukaisesti.
Kirjoittajina toimivat Idänpään Työväenyhdistyksen ehdokkaat
Tagit: vaalit Takaisin